Prisimenant mokytoją, rašytoją Antaną Sają

23 Spa 2018

Mokytojas Antanas Saja gimė 1928 m. rugsėjo 27 d. Pasvalio rajono Kildiškių kaime. Pedagoginio darbo stažas 50 metų. Nuo 1949 metų dirbo mokytoju Žemaitijoje. Gargždų miesto mokyklose mokytojavo 21 m., Lapių pagrindinėje mokykloje 11 metų. Lapių mokyklos gyvenime mokytojas dalyvavo tol, kol jėgos leido: skaitė savo poeziją, dalindavosi prisiminimais su mokiniais, dalyvaudavo mokyklos šventėse. Mokytojas A. Saja buvo MOKYTOJAS iš didžiosios raidės. Būdamas išskirtinės profesijos atstovu, jis sėjo žinias, troškimus ir augino mokinių svajones. Buvę mokiniai, auklėtiniai ir dabar mena, kad mokytojas rado bendrą kalbą su visais mokiniais: linksmais, triukšmingais, tinginiais ir stropuoliais, neklaužadomis, smalsiukais... Jis mylėjo visus besąlygiškai. Laikas greitai audė savo voratinklį, bet buvusių kolegų, mokinių prisiminimų gijose išliko Mokytojo kūrybinių jėgų galia, neišmatuojami energijos klodai keliaujant, fotografuojant, vakarai prie laužų.

Mokytojas mylėjo ir gerbė savo šeimą. A. Saja   gebėjo išklausyti, patarti, artimieji visada buvo padrąsinami palaikančiu nuoširdžiu žodžiu..

A.Sajos plačiai atvertos durys buvo ir į rašytojo kelią. Kūryboje gyvenimo realijos atsispindėjo poezijoje, o pasakėčiose - geranoriškas bandymas patarti. Gyvenimiškas situacijas ypač taikliai pajuokdavo savo pasakėčiose. Rimtai ir linksmai kalbėjo apie gyvenimo margumynus. Buvę mokiniai savo mylimą mokytoją atsimena, domisi jo kūryba iki šiol. Mokytojas rašyti pradėjo dar mokydamasis gimnazijoje. Nuo 1965-ųjų jo eilėraščiai buvo spausdinami periodikoje. Išleido eilėraščių knygas: „Prie gimtinės slenksčio“ (1998 m), „Apmąstymai“ (2003 m.), „Duris pravėrus“ (2009 m.), o 2013-aisiais pasakėčių rinkinį – „Lietuviškos pasakėčios“. Už įtaigų etnografiškai poetinį žodį, perteikiantį gyvenimišką patirtį ir pakylėjantį virš kasdienybės 2016-01-14 įteikta I. Simonaitytės vardo premija.

Vasaromis traukdavo į kalnus. Laipiojo Altajaus, Tian Šanio, Kaukazo, Krymo, Uralo kalnais, Baikalo pakrantėmis. Rinko ženkliukus. Kolekcijoje apie 4600 iš kelionių parsivežtų ženkliukų.

Apdovanotas garbės raštais ir diplomais už auklėjamąją bei visuomeninę veiklą, už teisėjavimą respublikinėse orientavimosi sporto varžybose, turėjo vandens turizmo I ir II kategorijas.

Apdovanotas Klaipėdos apskrities viršininko administracijos padėkos raštu už ilgametį kokybišką darbą, Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų miesto atminimo ženklu už kūrybingą veiklą, įteikta „Bangos“ laikraščio nominacija už pasakėčias „Bangos“ laikraštyje.

 Rugsėjo 27 dieną, ANTANAS SAJA būtų šventęs 90 gimtadienį. Deja, mokytojas su mumis atsisveikino rugsėjo 1-os dieną - pačią svarbiausią dieną kiekvienam mokytojui. Ta proga parengėme stendą.

                                                                                                            Bibliotekininkė Daiva YlienėDSC 0

 

 

Rekvizitai

Biudžetinė įstaiga  Klaipėdos r. Lapių pagrindinė mokykla

Įmonės kodas: 191791237

Adresas:  Klaipėdos r. sav. Lapių k. Žvelsos g. 13

Telefonas: +370 46 446925

El. paštas: info@lapiumokykla.lt